Tamamlanan Projeler

GTH 2011 Etkinliği

Güvenli Taşıt TIR'ı 1 ayda 19 kent dolaştı, 5 bin km yol yaptı, 85 bin kişiye ulaştı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar iş birliğinde ve TÜVTÜRK'ün desteği ile hayata geçirilen “Trafikte Sorumluluk Hareketi” projesi kapsamında Türkiye'yi dolaşan “Güvenli Taşıt Hareketi” 1 ayda 19 kenti ziyaret etti.

24 Haziran'da Tekirdağ'dan başlayan ve 3 Ağustos'ta İstanbul'da son bulan eğitim seferberliğinde, 85 bin kişiye emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi gibi konular, özel olarak oluşturulan Güvenli Taşıt Hareketi TIR'ındaki simülasyonlarla anlatıldı. Ayrıca Şoförler Odası'na kayıtlı ticari araç sürücülerine yönelik de güvenli trafik seminerleri düzenlendi.

Trafikte Sorumluluk Hareketi kısa zamanda pek çok çalışma gerçekleştirdi.
Trafikte Sorumluluk Hareketi'nin “Güvenli Taşıt Hareketi” 2011 ayağında halka ve ticari vasıta sürücülerine taşıt güvenliği ve trafikte can güvenliği eğitimi verildi. Güvenli Taşıt Hareketi, 2010'da da 18 il dolaşmış ve onbinlerce vatandaşımıza ulaşmıştı.

Feshane'deki etkinliğe 22 bin İstanbullu katıldı.

24 Haziran'da Tekirdağ'dan yola çıkan Güvenli Taşıt Hareketi'nin 2011 etkinlikleri, Balıkesir, Manisa, Afyonkarahisar, Aksaray, Nevşehir, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Elazığ, Erzurum, Trabzon, Ordu, Sivas, Amasya, Yozgat, Kırıkkale, Çankırı ve Kocaeli'yi dolaştı. Etkinlikler, İstanbul'da Ramazan'ın ilk üç gününde Feshane'deki son eğitimlerle son buldu. 1-2-3 Ağustos tarihleri arasında iftar vaktinden sonra Feshane'deki Güvenli Taşıt TIR'ını ziyaret eden yaklaşık 22 bin İstanbullu, trafik sorumluluğu konusunda bilgilendirildi.

Emniyet kemeri ve alkol gözlüğü simulasyonları büyük ilgi çekti.

Ziyaret edilen kentlerin en merkezi yerine park eden özel donanımlı Güvenli Taşıt Hareketi TIR'ında ve etkinlik alanında, şehir içinde ve şehirlerarası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği ve alkolün sürücüler üzerindeki etkisi alkol gözlüğü ve emniyet kemeri simülasyonlarıyla anlatıldı. Etkinliklerde en çok ilgiyi gören alkol gözlüğü ile katılımcılar alkolün algıyı ne kadar zayıflattığını ilk elden deneyimledi. İki tekerlikli taşıtlarda kask ve diğer güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekmek için oluşturulan Segway parkurunda katılımcılara güvenli sürüş deneyimi yaşatıldı. Etkinlikte, araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları duruma en yakın tecrübeyi yaratan ‘Emniyet Kemeri Simülatörü' de büyük ilgi çekti. Simülatörün koltuğuna emniyet kemeri takmaksızın oturan katılımcılar, simülatörün 360 derecelik dönüşüyle, seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanmamaları halinde yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında bilgi sahibi oldu. Bebek koltuğunun neden gerekli olduğunu gösteren simülasyon da dikkatleri topladı.

Ticari araç sürücülerine de eğitim düzenlendi.

Güvenli Taşıt TIR'ıyla birlikte, Tüvtürk gezici araç muayene istasyonu da sergilendi. Katılımcılar, böylece ilk elden araç muayene işleminin nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi ve trafik güvenliğinde araç muayenesinin gerekliliğini bir kez daha öğrenmiş oldu. Güvenli Taşıt Hareketi'nin bir diğer hedef kitlesi ticari araç sürücüleri için de etkinliğin yapıldığı ilin şoförler odasıyla birlikte eğitimler düzenlendi. Eğitimlerde, ticari araç sürücülerine trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, araç muayenesi ve güvenliği, sorumluluğun bireye çekilmesi, trafik kurallarının günlük hayatta kullanımı gibi konularda eğitim verildi.

Dünya Sağlık Örgütü Trafik kazaları istatistikleri de paylaşıldı.

Güvenli Taşıt TIR'ında oluşturulan bilgi duvarında da Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) trafik ile ilgili istatistikleri ve diğer kurumlar tarafından yapılan trafik kazası araştırmaları da paylaşıldı.

 • DSÖ'ye göre 2004'te trafik kazaları dünyadaki ölüm nedenleri listesinde 9'uncu sıradayken, ( 1. Kalp ve damar hastalıkları 2. Beyin ve damar hastalıkları 3. Alt solunum yolları enfeksiyonu 4. Akciğer hastalıkları, 5. İshal, 6. AIDS, 7. Verem, 8. Akciğer ve bronş kanseri 9. Trafik kazaları 10. Erken doğum) 2030'da 4'üncü sıraya yükselecek.
 • DSÖ'nün araştırmasına göre Trafik kazaları hali hazırda 18-29 yaş arasındaki gençlerin en büyük ölüm nedeni.
 • Dünyadaki yaralanmaların en büyük bölümü trafik kazaları nedeniyle gerçekleşiyor.
 • Trafik kazalarında sadece emniyet kemeri kullanmak ölüm olasılığını yüzde 45, ağır yaralanma olasılığını ise yüzde 50 azaltıyor. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri takanların yüzde 25'i kazayı hiç zarar görmeden atlatıyor. Takmayanlarda bu oran sadece yüzde 6.3
 • Saatte 30 kilometre hızla yapılan bir trafik kazası ile saatte 80 kilometre hızla yapılan bir kaza arasında ölüm riski 20 kat daha fazla.
 • 17 saat uykusuz kalan bir sürücünün kaza yapma olasılığı yüzde 0.5 promil alkol ile direksiyon başına geçen sürücüyle aynı.
 • Trafikteki ölümlü kazaların yüzde 30'u hatalı sollamadan kaynaklanıyor.

 

SAYILARLA GÜVENLİ TAŞIT HAREKETİ 2011

 • 5 bin kilometre yol yapıldı.
 • 85 bin kişiye ulaşıldı
 • 144 bin hatırlatıcı kart dağıtıldı.
 • 5 bin 500 poster dağıtıldı.

Trafikte Sorumluluk Hareketi üç alt projeden oluşuyor.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım tarafından 2010'da start verilen Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında, geçen yıl da 18 ilde trafik sorumluluğu eğitimleri verilmişti. Trafikte Sorumlululuk Hareketi hedef grup olarak üç alt projeden oluşuyor. Güvenli Taşıt Hareketi'nde ticari araç sürücülerine ve halka, Sorumlu Vatandaş Hareketi'nde Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerine, üniversite öğrencilerine, Can Dostları Hareketi'nde ise 4 ve 5. sınıf öğretmenlerine, onların aracılığıyla öğrencilere, velilere ve okul servis sürücülerine trafik güvenliği konusunda farklı eğitim programları, etkinlikler ve iletişim faaliyetleriyle ulaşılıyor.